دبیرستان پسرانه غیردولتی حضرت ابوالفضل(ع) دوره اول اداره آموزش و پرورش ناحیه 3 استان اصفهان

مجتمع آموزشی حضرت ابوالفضل (ع)

با توجه به تحول بنیادین نظام آموزشی بر همه فرهنگیان است که با عزم و پشتیبانی از این برنامه،راه های اجرایی آن را هموار نموده و زمینه تربیت نسلی مومن،دانابصیر و وفادار به ارزش های اسلامی ،ملی و انقلابی را فراهم

سازند که درمجتمع آموزشی حضرت ابوالفضل(ع) این اهداف و اصول حاکم بر آن با عزمی راسخ و استوار ارائه می شود.

دریچه ای نو به هوشمند سازی مدارس

ضروریات وملزومات یا امکانات  مورد نیاز یک مدرسه هوشمند چیست؟
 شروط لازم برای ایجاد  یک مدرسه هوشمند  را می توان به سه دسته  تقسیم کرد.
 دسته اول نیازهای  اطلاعاتی ودانشی و دسته دوم امکانات ابزاری است مانند لپ تاب ، تب لت ، تخته هوشمند ، دیتاپرژکتور، نرم افزارها و غیره. که این دو دسته مکمل یکدیگرند. برای استفاده از امکانات ابزاری نیاز به دانش ومهارت کافی است و از طرف دیگر داشتن دانش و مهارت  کافی بدون امکانات ابزاری برای پیاده سازی و استفاده از این مهارت ها ، بی فایده است.
دسته سوم از موارد مورد نیاز برای تاسیس مدرسه هوشمند، فرهنگ سازی است که شاید نه در ظاهر ولی از عوامل مهم در تسهیل روند هوشمند سازی مدارس است. زیرا هوشمند سازی مدارس یک اقدام نو است که مانند تمامی ابتکارات با مقاومت اولیه مواجه است.
همیشه سوالاتی از این قبیل وجود دارد که واقعا چه نیازی به هوشمند سازی مدارس وجود دارد؟
آیا هوشمند سازی مدارس واقعا کارآمد خواهد بود؟
وسوالاتی از این قبیل که نیاز به توجیه وفرهنگ سازی دارد.
نبود فرهنگ مناسب و نبود اطلاعات ومهارت کافی،از مهم ترین موانع بر سر راه ایجاد یک مدرسه هوشمند است. که از سر راه برداشتن آن ها نیاز به یک برنامه ریزی جامع  دارد.
درنگاه اول تصور می شود که کمبود امکانات و کمبود ابزار بزرگترین مانع هوشمند سازی مدارس است ولی واقعیت امر این است که انسان هیچ گاه در برابر کمبود ها سر تسلیم فرود نمی آورد چنانچه تصمیم به انجام فعالیتی را داشته باشد.
عدم مهارت کافی و از سوی دیگر توجیه نبودن برای ایجاد مدرسه هوشمند (عدم فرهنگ سازی)، باعث ایجاد مقاومتی در برابر هوشمند سازی مدارس است.
ولی از آن جا که تنها مهارت های اولیه IT برای هوشمند سازی مدارس مورد  نیاز است،می توان دریافت  که احساس کمبود  دانش خیلی بیشتر از خود کمبود مهارت و  دانش مورد نیاز ، ایجاد مشکل می کند.
کمبود های بود جه ای مدارس برای تهیه امکانات ابزاری نیز مشکل سازاست و باعث کاهش سرعت در رسیدن به هوشمند سازی مدارس می شود اما موانع و مشکل اصلی این نیست.
امکانات ابزاری مورد نیاز مدرسه هوشمند امکانات نرم افزاری و امکانات سخت افزاری را شامل می شود.
از آن جا که  فواید و  مزیت های امکانات سخت افزار، مانند تخته هوشمند یا دیتا شو قابل لمس تر بوده واستفاده از آن ها راحت تر است، لذا کمبود مهارت و فرهنگ سازی در این زمینه کمتر ایجاد مشکل می کند.
می توان گفت در زمینه سخت افزار، بیشتر کمبود بودجه محدودیت ایجاد می کند تا نبود فرهنگ صحیح یا نداشتن مهارت کافی.
و همان طور که پیداست تمامی مدارسی که از لحاظ مالی مشکلی ندارند و تصمیم به هوشمند سازی مدارس می گیرند، معمولا این کار را با خرید تخته هوشمند یا امکانات این چنینی آغاز می کنند.
آن چه که از مشکل عدم مهارت و کمبود دانش وفرهنگ صحیح رنج می برد به طورقطع بخش نرم افزاری است که جز لا ینفک فرایند هوشمند سازی مدارس است که در کشورهای توسعه یافته این مشکل کمتر دیده می شود.
امکانات نرم افزاری شامل نرم افزار جامع مدارس و نرم افزار ویژه مدیریتی(بانک اطلاعاتی) است که به علت مشکلات گفته شده با استقبال کمتری روبه روست. این در حالی است که  مثلا درکشور های آسیای شرقی که در زمینه هوشمند سازی مدارس در جهان پیشرو هستند، استفاده از این امکانات نرم افزاری در جایگاه بالا و قابل قبولی قراردارد.
برای آن که امکانات نرم افزاری کار آمد باشد و بتوان فواید آن را لمس کرد باید چهار قشر دانش آموز ، معلم، والدین و کادر مدرسه استفاده مستمر از این امکانات داشته و به وسیله این امکانات نرم افزاری همواره با یکدیگر ارتباط اشته باشند. این چهار قشر ، چهار حلقه زنجیر هستند که عدم حضور هر کدام ناکار آمدی این امکانات را به همراه خواهد داشت.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...